BYT S PRVKY RETRO-PUNK-INDUSTRIÁLU V BRNĚ

Pokud se Vám náš soutěžní projekt líbí, můžete nás do 30.4.2024 podpořit v Hlasování veřejnosti na webu soutěže. Děkujeme!

Vaše údaje se organizátor soutěže zavazuje využít jen pro účely hlasování.

Byt v secesním domě s výhledem na areál bývalých textilek Mosilana v centru Brna si žádal generální rekonstrukci, spojenou s přeměnou z 1+1 na 3+kk. 

Výzvou bylo zadání s mnoha požadavky a úsporným rozpočtem. 

Určující pro návrh byly i osobnosti akčních a přemýšlivých majitelů (rodina s malými dětmi), s velkou zálibou v hudbě, industriálním stylu, retru, umění, jejich láska k místnímu geniu loci, smysl pro humor a různorodé předměty, které měly být do bytu zpět začleněny (obrazy, lampa, retro rádio, pianino, hodiny a další), aby spolu tvořily harmonický osobitý celek.
Následující fotografie můžete zobrazit celé a větší kliknutím.

V návrhu jsme kladli důraz na zachování dojmu vzdušnosti a současně na zásadní navýšení úložného prostoru.  

Do interiéru jsme vtiskli odkazy na retro-industriální areál bezprostředně viditelný z oken bytu, včetně bílého režného zdiva. Také jsme vycházeli z barevného a stylového ladění obrazů a několika dalších objektů, které jsme dostali za úkol do projektu zakomponovat. 

Pracovali jsme s motivem nadsázky: požadavek investorů na "lehký punk" přetavujeme do designových hříček, které jsou současně odpovědí na požadavek maximální ekonomičnosti. Příkladem je ponechání několika původních zárubní zazděných lícovým zdivem, které tvoří minigalerii pro obraz a přitom elegantně řeší návaznost původních a nových omítek. Dalším příkladem je osvětlení, např. použití technických svítidel a způsob práce s LED pásky v kuchyni a koupelně. Designové hříčky jsou ukryty i v kladení kachlí v kuchyni a kontrastech měřítek (stojací lampa u pianina, výšky schodišťových stupňů).

"Levitující" patýrko přináší do interiéru dynamiku a další podlahovou plochu. 

Fotografie opět lze zobrazit celé a větší kliknutím na ně.

Velmi prostorná a praktická kuchyňská linka je navržena z korpusů z IKEA a účelně doplněna dílci na míru. Pracovní deska je z umělého kamene a dvířka v matném laku. Originalitu dodává hravý obklad a industriální patinující úchytky. Zbylý obklad byl využit na konferenční stolky navržené jako originál pro tento byt.

Tato kuchyňská linka je důkazem, že i přes značně limitovaný rozpočet lze docílit velmi osobitého a účelného výsledku. 

Díky sjednoceným materiálům a designu, který se propisuje v celém interiéru, prostory působí velmi propojeně.

V celém bytě se výrazně uplatňuje motiv přírodního dubového dřeva. Podlahy v obytných místnostech jsou dřevěné, podlahovina oplášťuje i blok kuchyně. Barpult je z masivu. Dřevěné jsou i židle a stůl TON. Dřevěné podlahy přechází v kvalitní dlažbu v dekoru dřeva. 

Velkým plusem bytu po rekonstrukci je velkorysý úložný prostor. Dvířka jsou z lamina (LTD), ozvláštněna úchytkami a blokem dýhovaných zásuvek a dvířek.  

Velká skříňová stěna na chodbě vyrovnává mnoho stávajících výklenků a úskoků stěn, na maximum je využívá a prostor zpřehledňuje.

Rekonstrukce byla spojená s kompletní výměnou topného systému (wavky za teplovodní s elektrokotlem) a s kompletní výměnou elektroinstalací.   

Nově vytvořená ložnice má vhodné proporce místnosti a současně nad svým stropem skýtá další úložný prostor, sloužící zejména na sezónní cestovatelské vybavení, přístupný pohodlně z chodby.

Návrh využívá momentu překvapení - např. "pop-artová" tapeta v koupelně - a je řešen do detailu (el. vypínače, dveřní kliky, design konferenčních stolků, TV "stolek" z dřevěné klády na nožkách, design háčků splývajících s grafickým vzorem tapety v předsíni nebo sifon a roháčky umyvadel). 

Návrh interiéru neopomíjí žádnou z místností. Dětský pokoj byl zatím zařízen velmi jednoduše, jako místo pro hry a odpočinek. V blízkých letech bude interiér tohoto pokoje dopracován včetně zakázkového nábytku, s ohledem na aktuální potřeby dětí. 

Koupelna je industriální a přesto poetická.

Litinové stoupací potrubí bylo očištěno od sádrokartonové předstěny a s novou povrchovou úpravou přiznáno v interiéru. Je nejen lehce punkovým a industriálním prvkem, ale zásadním způsobem zlepšuje prostorové možnosti pro velkorysé umyvadlo (to bylo pro tuto koupelnu shledáno jako vhodnější než dvě malá samostatná umyvadla).

Díky přesunu pračky a sušičky do skříně na chodbě jsme mohli splnit i další přání investorů - velkorysý sprchový kout (120 x 90 cm) s hlubokou vaničkou pro koupání dětí. 

Skříňka má horní desku ve variantě s nebo bez přebalovacího pultu.

Výsledkem této realizace je propojený prostor v ne příliš brutalistním "retro-punk-industrial" stylu, s maximem efektu za minimum nákladů, beze zbytku splňující zadání. Projekt dobře reprezentuje náš přístup k navrhování obecně, naši schopnost navnímat osobnost investorů a přeměňovat limitující prvky v přednosti, naši tvorbu atypického nábytku a dotahování kreativních nápadů přes prototypy do plně funkčního výsledku.

Autoři fotografií: Martin Vlček, Ondřej Tichý, Nela Obořilová

Pokud se Vám náš soutěžní projekt líbí, můžete nás do 1.4.2024 podpořit v Hlasování veřejnosti. Projekty jsou řazeny abecedně, ten náš je 21. odshora pod názvem "Byt s prvky retro-punk-industriálu v Brně". Vaše údaje se organizátor soutěže zavazuje využít jen pro účely hlasování. Děkujeme! 

Zaujali jsme Vás? Chcete vědět víc?

Vytvořte si webové stránky zdarma!